پرش به محتوا
سامانه توسعه روستایی گلستان

امور فرهنگی و اجتماعی شامل آن دسته از فعالیت ها و امکاناتی می شود که باعث توسعه فعالیت های اجتماعی، اوقات فراغت و هویت بخشی جامعه شده و سرمایه اجتماعی آن جامعه را بالا می برد. هدف امور اجتماعی حفظ و بهبود سرمایه انسانی جامعه است. این نوع فعالیت ها، هویت ملی و محلی را تقویت کرده، ارزش های جامعه را ارتقاء داده، امید به آینده و زندگی را تقویت کرده و موجب اعتلای جامعه می شود. امور فرهنگی و اجتماعی را می توان به چهار دسته اوقات فراغت، فرهنگ و مذهب، آموزش، تامین و رفاه اجتماعی و سلامت تقسیم کرد.

اوقات فراغت، فرهنگ و مذهب

فعالیت هایی نظیر اوقات فراغت و ورزش، فعالیت های فرهنگی، نشر و سخن پراکنی، فعالیت های مذهبی و اجتماعی در این طبقه قرار دارند.

1- اوقات فراغت و ورزش

اوقات فراغت زمان‌هایی است که فرد آن را طبق تمایل شخصی خود و برای خود تنظیم می‌کند و برنامه آن در مورد هرکس متفاوت است و به سلیقه، نیازهای روحی، سن و توان مالی فرد بستگی دارد. بازی ها، سرگرمی، فعالیت های تفریحی و تفننی، جشنواره ها، مراسم های سنتی غیر آیینی، مجموعه داری، ساختن کارهای دستی و هنری، و ورزش می تواند نمونه هایی از فعالیت های اوقات فراغت باشد.

آمارهای موجود اطلاعاتی در خصوص نحوه صرف اوقات فراغت و یا جشنواره ها و مراسم های مربوطه ندارد.

در این خصوص داده ای در دسترس نیست

2- فعالیت های فرهنگی

آداب و رسوم، جشنواره ها و مسابقات فرهنگی، تشکل های فرهنگی، کانون های مساجد، کتاب و کتابخوانی، مفاخر علمی و فرهنگی، ادبیات و شعر و داستان، ترویج و پرورش ذوق فرهنگی و هنری، هنرها اعم از نمایشی، تجسمی و موسیقی، بازی ها اعم از رایانه ای و سنتی در این گروه قرار می گیرد.

داده های موجود هیچ نوع داده ای در این خصوص ارائه نمی دهد.

3- نشر و سخن پراکنی

تولید و انتشار مطبوعات و نشریات و سایر محصولات خبری، اطلاع رسانی و تبلیغاتی و کافی نت ها، کانال های رادیویی و تلویزیونی، امکان دریافت شبکه های سایر کشورها و همچنین استفاده از کانال های ماهواره ای و سایر روشهای دسترسی به اطلاعات، اخبار و محتواها در این سرفصل قابل بررسی است.

داده های موجود هیچ نوع داده ای در این خصوص ارائه نمی دهد.

4- مذهبی و اجتماعی

دین مجموعه ای است از عقاید و قوانین و مقرراتى که هم به اصول فکرى بشر نظردارد و هم درباره اصول گرایشى وى سخن مى‏ گوید و هم اخلاق و شئون ‏زندگى او را تحت پوشش قرار مى‏ دهد. مهم ترین نمود ظاهری دین در قالب اماکن دینی و مراسم های دینی و مذهبی خود را نمایان می سازد.

داده های موجود هیچ نوع داده ای در این خصوص ارائه نمی دهد.