پرش به محتوا
سامانه توسعه روستایی گلستان

تاسیسات زیربنایی، تاسیساتی است که به منظور ارائه خدمات و تسهیلاتی است که برای کارکرد اقتصادی و اجتماعی جوامع و رفع نیازها و مشکلات ساکنان الزامی است.

سازه هایی نظیر جاده ها، پل ها، تونل ها، تامین آب، فاضلاب، شبکه های انتقال نیرو و برق، مخابرات و ارتباطات، مسکن و غیره به عنوان تاسیسات زیربنایی تعریف شوند که امکانات ضروری برای توانمند سازی، حفظ و یا ارتقای شرایط زندگی اجتماعی را فراهم می کنند.

مسکن

       مسکن به مکانی با امکانات مکفی برای اقامت گفته می‌شود که یک یا چند خانوار به عنوان خانمان از آن استفاده کنند. خانه، آپارتمان، خانه سیار و خانه شناور انواع مسکن هستند. مهم ترین نقش مسکن، نقش سرپناه یا مکانی است برای استراحت کردن، زندگی کردن و آسودن آن است.

     میزان دسترسی به وضعیت مطلوب کیفیت مسکن چه در نواحی شهری و چه در نواحی روستایی به عنوان یکی از شاخص­ های توسعه اقتصادی-اجتماعی در کشورهای جهان محسوب می­شود. مسکن عمده­ ترین عنصر تشکیل دهنده بافت­ های جمعیتی است. سازمان فضایی و نحوه استقرار و ساخت آن، بیانگر کیفیت استفاده از محیط و تأثیر اقتصاد، سنت­ ها و هنجارهای حاکم بر توسعه نقاط جمعیتی است.

    برای شناسایی سازمان فضایی و نحوه استقرار و بافت فرسوده سکونتگاه شناسایی ریخت سکونتگاه اعم از شهری و روستایی اهمیت دارد. ریخت‌شناسی یا مورفولوژی سکونتگاه به مطالعهٔ فرم سکونتگاه‌های انسانی و روند شکل گیری و تغییرشکل این سکونتگاه‌ها اطلاق می‌شود. داده های موجود سه شاخص را برای شناسایی ریخت سگونتگاه ها ارائه می دهند که عبارتند از بررسی ریزدانگی از طریق متراژ، بررسی پایداری از طریق مصالح و سازه و بررسی  قدمت بناها واحدهای مسکونی است.

1- مجموع تعداد واحد مسکونی

در این خصوص داده ای در دسترس نیست

 

2- وضعیت مسکن از نظر متراژ

یکی از روش های شناخت بافت فرسوده توجه به ریزدانگی بافت است. بلوک‌هایی که بیش از 50 درصد آنها مساحتی کمتر از 200 مترمربع داشته باشد که معرف فشردگي بافت و کثرت قطعات (پلاک‌ها) کوچک با مساحت اندک است. بافت فرسوده معمولا به‌دلیل ریزدانگی، تراکم بالای جمعیت را در خود جای داده‌اند.

بافت های فرسوده تاثیرات اجتماعی و اقتصادی منفی در اقتصاد منطقه دارند.

در این خصوص داده ای در دسترس نیست

3- وضعیت مسکن از نظر استحکام بنا

یکی دیگر از مشخصه های فرسودگی بافت مسکونی روستای، غیرمقاوم بودن آن است بلوک‌هایی که بیش از 50 درصد بناهاي آن ناپایدار و فاقد سیستم سازه‌ای باشد، معرف فقدان سيستم سازه‌اي مناسب و غيرمقاوم بودن ابنيه است.

در این خصوص داده ای در دسترس نیست

4- وضعیت مسکن از نظر قدمت بنا

از دیگر شاخص های تشخیص فرسودگی بافت مسکونی روستا، توجه به سال ساخت و قدمت واحد مسکونی است. قدمت واحدهای مسکونی در پنج گروه نوساز (کمتر از یک سال)، یک تا پنج سال، پنج تا ده سال، ده تا بیست سال و بیست سال و بیشتر تقسیم‌بندی می شود.

در این خصوص داده ای در دسترس نیست